ALMAN LİSESİ | Beril Hoca

ALMAN LİSESİ

İstanbul Alman Lisesi Alman ve İsviçre Okulu olarak 1868’de her 2 ülkeye ve kültüre yakın nesiller yetiştirmek üzere kurulmuştur.Hem Almanya’nın Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığına hem de Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığına bağlıdır.

Alman Lisesi’nin öğretim dili Almanca ve Türkçe’dir.2.yabancı dil ingilizcedir.Alman Lisesi’nde eğitim karmadır. 1997’de uygulamaya giren yeni yönetmelik gereğince ilköğretimin 8 yıla çıkmasıyla birlikte Alman Lisesi’nin orta okulu kapanmış,ilk yılı hazırlık sınıfı olmak suretiyle 5 yıllık lise eğitimi günümüzde devam etmektedir.

Alman Lisesi öğrencilerini liselere giriş sınavında(LGS) oldukça yüksek bir başarı dilimine girenler içinden seçmektedir.

Liselere Giriş Sınavı(LGS) ile öğrenci kabul eden ve Türk Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan Alman Lisesinde Türkçe,Tarih gibi dersler Türkçe okutulurken; Almanca Fizik,Almanca Kimya;Almanca Biyoloji,Almanca Matematik dersleri verilmektedir.Almanca Matematik,Almanca Fizik,Almanca Kimya ve Almanca Biyoloji okutulması, üniversite eğitimine yurt dışında devam etmek isteyen öğrencilere sağlam bir alt yapı oluşturarak avantaj sağlamaktadır.Almanca’nın yanında 2.lisan olarak İngilizce de verilmektedir.Eskiden 2 yıl hazırlık 3 yıl ortaokul 3 yıl lise olmak üzere 8 yıl son derece disiplinli bir Almanca eğitim veren okul günümüzde 1 yıl hazırlık 4 yıl lise olmak üzere toplam 5 yıl gündüzlü ve karma olarak Almanca eğitim vermektedir. Matematik,Fizik,Kimya gibi anadilde dahi kavranmasında güçlük çekilen derslerin kurumun bünyesinde Almanca Matematik,Almanca Fizik,Almanca kimya olarak verilmesi zor bir eğitim içeriği oluşturmakta ancak dünya literatürünü takip açısından da mezunlarına büyük bir averaj sağlamaktadır.

Sportif ve kültürel başarılara da imza atan Alman Lisesi,gerek yurt dışı proje faaliyetleri gerekse bilimsel etkinliklerle desteklediği program doğrultusunda bilimsel düşünce gücüne sahip başarılı gençler yetiştirmektedir.Alman Lisesi, sadece üniversiteye giriş sınavında(TYT-AYT) ön plana çıkmamakta aynı zamanda matematik dersi,fizik dersi,kimya dersi hususunda titiz eğitim programından ödün vermeden,bilimsel ve teknolojik gelişmelerde dünya literatürünü takip edebilecek düzeyde yabancı dile sahip bir nesil yetiştirmeyi de kendisine misyon edinmiştir.

Alman lisesinden mezun olan öğrencilerin önünde 2 seçenek yer almaktadır:ya üniversiteye giriş sınavına(TYT-AYT) hazırlanıp Türkiye’de bir üniversite seçecekler yada Abitur sınavına girip üniversite tercihini yurt dışından yana kullanacaklar.Abitur diploması sayesinde Alman Lisesi mezunu öğrenciler Almanya,Avusturya veya İsviçre’de üniversite okumak için başvuru yapabilmekteler.

ABİTUR NEDİR

Abitur tıpkı IB (international baccalaureate/uluslararası bakalorya) gibi uluslararası geçerliliği olan diploma programıdır.Alman lise bitirme sınavı olarak da nitelendirilebilir.Bu diploma Almanya’da tanındığı gibi Amerika ve birçok Avrupa ülkesinde de tanınmaktadır.Eğer İngilizce eğitim verecek bir üniversite programına başvurulacaksa bu diplomanın yanısıra dil yeterliliğini gösteren TOEFL yada IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlara da girmek gerekmektedir.Abitur yapmış öğrenciler Almanya,Avusturya,İsviçre’de üniversite okumak istediklerinde Almanya’da Abitur yapmış öğrencilerle eşit konumda sayılmaktadır.

Lise bitirme sınavı olarak kabul edilen Abitur diploması için: Almanca,İngilizce,Matematik,Fizik,Kimya,Biyoloji dersleri notları önemlidir.Öğrenciler sözlü ve yazılı olmak üzere iki sınava girerler.Yazılı sınav almanca,İngilizce,matematik ve öğrenci tarafından seçilebilen bir fen dersinden oluşur.Bir başka seçilmiş fen dersinde ve bir veya iki başka dersten sözlü sınava alınırlar.bu yazılı ve sözlü abitur sınavlarının notları,Abitur ortalama notunun yüzde 50’sini belirler.Ayrıca öğrenciler 11 ve 12.sınıfta almanca,İngilizce,matematik,fizik,kimya,biyoloji olmak üzere 6 dersten her yarıyıl abitur ile ilgili ön not alırlar.Bu ön notların hepsi Abitur ortalama notunun yüzde 50’sini oluşturur.9 ve 10. Sınıfların notları abitur ortalama notundan sayılmaz ancak 9 ve 10.sınıf içerikleri 11 ve 12.sınıf konularına temel oluşturduğu için önemlidir.

ABİTUR DİPLOMA NOTLARI NELERDİR

Alman not sistemine göre verilen Abitur notu 1 ile 6 arasında değişir.En başarılı not 1 iken 4.0 üzeri (4 hariç)alan öğrenci abitur diploması almaya hak kazanamaz.1 ile 2 arası Abitur notu yüksek bir başarı anlamına gelir.Abitur diploması hayat boyu geçerlidir.

Abitur diplomasını Türkiye’de Alman lisesi, Avusturya lisesi ve İstanbul Erkek lisesi vermektedir.

Alman Lisesi günümüzde İstanbul’da Şah kulu Bostan Sok. No:10 Beyoğlu adresinde eğitim vermektedir.

"LİSAN-FEN-MATEMATİK DERSLERİ(LFM)"

20 yılı aşkın tecrübeyle birçok hedefi yüksek iddalı öğrenci yetiştirdim.okuldan atılma riski taşıyan öğrencilerle dahi verilen programı eksiksiz yerine getirdikleri takdirde yüksek başarı oranı yakaladık.

(0507) 102 33 05