PİERRE LOTİ LİSESİ | Beril Hoca

PİERRE LOTİ LİSESİ

Diğer Fransız liselerinden en önemli farkı Fransız Milli Eğitimine bağlı olduğu için Pierre Loti Lisesinden mezun öğrenciler Baccalaureate sınavına girmek zorundadırlar.Ayrıca Pierre Loti Lisesi öğrencilerini liselere giriş sınavı ile değil anaokulundan almaktadır.Anaokulundan lise sona dek Fransız dilinde eğitim verilmektedir,seçmeli olarak verilen Türkçe dersi öğretmeni dışında bütün öğretmenler Fransa’da kadrolu hocalardır ancak Pierre Loti Lisesi ücretli bir okuldur.

Fransızca Fizik,Fransızca Kimya;Fransızca Biyoloji,Fransızca Matematik dersleri verilmektedir.Fransızca Matematik,Fransızca Fizik,Fransızca Kimya ve Fransızca Biyoloji okutulması, üniversite eğitimine yurt dışında devam etmek isteyen öğrencilere sağlam bir alt yapı oluşturarak avantaj sağlamaktadır.Fransızca’nın yanında 2.lisan olarak İngilizce de verilmektedir. Matematik,Fizik,Kimya gibi anadilde dahi kavranmasında güçlük çekilen derslerin kurumun bünyesinde Fransızca Matematik,Fransızca Fizik,Fransızca kimya olarak verilmesi zor bir eğitim içeriği oluşturmakta ancak dünya literatürünü takip açısından da mezunlarına büyük bir averaj sağlamaktadır.Pierre Loti Lisesi mezunları Galatasaray Üniversitesi iç sınavına da başvurabilir.

GS iç sınavı hakkında ön bilgi:

  • Bu sınav Türkiye’deki üniversite sınavından daha farklı bir teknik ile hazırlanır ve sayısal dersler derin bir bilgi gerektirir
  • Her yıl mayıs ayının son pazarı yapılan bu sınav ile alınan toplam öğrenci kontenjanının %50si ÖSYM’nin yaptığı sınav ile(%1lik dilime hitap eder),kalan %50si ise Fransız liselerinin gireceği iç sınav ile belirlenir.
  • Bu %50’nin yarısı Galatsaray lisesi öğrencilerine,kalan yarısı da Notre Dame de Sion,St Benoit,Ste pulcherie,St Joseph,St Michel,Pierre Loti,Tevfik Fikret…gibi Fransız liselerine ayrılmıştır.
  • İç sınava girebilmek için ÖSYM’nin yaptığı sınavda herhangi bir puan türünde ilk 25000’e girmek gerekmektedir.
  • Bu sınav 2 aşamalıdır.Adayın toplam puanı her 2 aşamada aldığı puanların birlikte değerlendirilmesi ile hesaplanır.

Pierre Loti Lisesi günümüzde İstanbul’da Tarabya’da Haydar Aliyev Cd. No:128 Sarıyer adresinde eğitim vermektedir.

"LİSAN-FEN-MATEMATİK DERSLERİ(LFM)"

20 yılı aşkın tecrübeyle birçok hedefi yüksek iddalı öğrenci yetiştirdim.okuldan atılma riski taşıyan öğrencilerle dahi verilen programı eksiksiz yerine getirdikleri takdirde yüksek başarı oranı yakaladık.

(0507) 102 33 05