ROBERT KOLEJ | Beril Hoca

ROBERT KOLEJ

Amerikalı eğitimci Dr. Cyrus Hamlin ve New York’lu bir iş adamı olan Christopher Rhinelander Robert’in ortak girişimiyle 1863’te İstanbul Bebek’te Robert Kolej (Robert Lisesi) erkek öğrencilere eğitim vermek üzere kurulmuştur. Onu daha sonra 1871’de kız öğrencilere eğitim veren Amerikan Kız Koleji takip etmiştir.

1971’de Robert Kolej karma eğitime geçmiştir.1997’de uygulamaya giren yeni yönetmelik gereğince ilköğretimin 8 yıla çıkmasıyla birlikte Robert Kolej’in orta okulu kapanmış,ilk yılı hazırlık sınıfı olmak suretiyle 5 yıllık lise eğitimi günümüzde devam etmektedir.

Liselere giriş sınavıyla öğrenci alan Robert Kolej’de eğitim İngilizcedir.

Liselere Giriş Sınavı(LGS) ile öğrenci alan ve Türk Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan Robert Lisesinde,Türkçe,Tarih gibi dersler Türkçe okutulurken; İngilizce Fizik,İngilizce Kimya;İngilizce Biyoloji,İngilizce Matematik dersleri verilmektedir.İngilizce Matematik,İngilizce Fizik,İngilizce Kimya ve İngilizce Biyoloji okutulması, üniversite eğitimine yurt dışında devam etmek isteyen öğrencilere sağlam bir alt yapı oluşturarak avantaj sağlamaktadır.İngilizcenin yanında 2.lisan da ek olarak verilmektedir.Eskiden 2 yıl hazırlık 3 yıl ortaokul 3 yıl lise olmak üzere 8 yıl son derece disiplinli bir İngilizce eğitim veren okul günümüzde 1 yıl hazırlık 4 yıl lise olmak üzere toplam 5 yıl gündüzlü ve karma olarak eğitim vermektedir. Matematik,Fizik,Kimya gibi anadilde dahi kavranmasında güçlük çekilen derslerin kurumun bünyesinde İngilizce Matematik,İngilizce Fizik,İngilizce kimya olarak verilmesi zor bir eğitim içeriği oluşturmakta ancak dünya literatürünü takip açısından da mezunlarına büyük bir averaj sağlamaktadır.

Sportif ve kültürel başarılara da imza atan Robert Lisesi,gerek yurt dışı proje faaliyetleri gerekse bilimsel etkinliklerle desteklediği program doğrultusunda bilimsel düşünce gücüne sahip başarılı gençler yetiştirmektedir.Robert Lisesi, sadece üniversiteye giriş sınavında(TYT-AYT) ön plana çıkmamakta aynı zamanda matematik dersi,fizik dersi,kimya dersi hususunda titiz eğitim programından ödün vermeden,bilimsel ve teknolojik gelişmelerde dünya literatürünü takip edebilecek düzeyde yabancı dile sahip bir nesil yetiştirmeyi de kendisine misyon edinmiştir.

Robert Kolej’den mezun olan öğrencileri 2 seçenek beklemektedir ki bunlar:ya yurt dışındaki prestijli üniversitelere kayıt yaptırmak(uluslararası kabul gören SAT-TOEFL..gibi sınavlara girerek) yada Türkiye’de üniversiteye giriş sınavına(TYT-AYT) hazırlanarak Türkiye’deki üniversitelerden birini tercih etmek

Robert Kolej günümüzde İstanbul Arnavutköy’de Kuruçeşme Cd. No:87 Beşiktaş adresinde eğitim vermektedir.

"LİSAN-FEN-MATEMATİK DERSLERİ(LFM)"

20 yılı aşkın tecrübeyle birçok hedefi yüksek iddalı öğrenci yetiştirdim.okuldan atılma riski taşıyan öğrencilerle dahi verilen programı eksiksiz yerine getirdikleri takdirde yüksek başarı oranı yakaladık.

(0507) 102 33 05